cycling

Birkaç yıldır emekliyim ve şimdi bunun ne kadar iyi olduğunu anlamaya başlıyorum. Her zaman iş hayatını bırakırken birkaç damla gözyaşı dökeceğimi düşünmüştüm. Düşünmüş olduğum şekilde günleri geçirmek için hediye sınırsız özgür zaman hayali. Ancak hayatımı ve takvimimi tamamen kendim belirleyeceğim konusunda uyanmaya başlayana kadar emeklilik yalnızca ilginç bir düşünce olarak kaldı.  Potansiyelini gerçekten anlamadan gelmesini istedim.

Son birkaç yıldır emekli kanatlarımı açmaya başladım. Her ne kadar başlangıç emeklilik yıllarım yalnız geçtiyse de, çünkü eşim hala çalışıyor, emekliliğin ne olabileceği duygusunu almaya başladığıma inanıyorum. Hevesle eşimin yolculuğuma katılmasını beklerken sorumluluğu alıyorum. İşte iple çekeceğiniz en iyi birkaç şey.

Egzersiz için zaman. Şimdi günlük egzersizimi ne zaman ve nasıl yapacağımı belirleyebiliyorum.  Çalışırken tek egzersiz yapma şansım öğlede iş yerinden sıvışmaktı. Tam olarak 60 dakikalık zaman içinde bir şekilde salona arabayla gitmek, yoğun bir zamanda park yeri bulmak ve hızlıca giyinmek zorundaydım. Sonra kalabalık duşlara koşmadan önce işe yarar bir egzersiz rutininden geçmek, hala ıslakken giyinmek ve sonraki randevumu gerçekleştirmek üzere bir şekilde koşardım. Mücadele gerektiren bir işti ve bana bazen de kazançtan çok kayıp gibi gelirdi. Emeklilik çok farklı bir durum. Şimdi kalabalık yokken egzersiz yapmak için zamanım var. Ne istiyorsam, neye odaklanmaya ihtiyacım varsa rutinimi ona göre değiştirebilirim. İstediğim kadar zaman verebilirim ve hatta ayrılmadan önce buhar banyosu yapma lüksünü de yaşardım. En iyisi de en fazla motive olduğum bir sırada egzersiz yapmak için özgürüm. Bu, yeni özgürlük egzersizini günüme daha etkin bir şekilde entegre etmeye  ve umarım sonucunda da uzun dönemli yararları da toplamama veriyor.

Hafta sonları da yalnızca herhangi bir gün. Emeklilikte eşim bana tam zamanlı olarak katıldığında artık yalnızca hafta sonra yaşamaya zorlanmayacağız. Aslında bizim hafta sonlarımız birdenbire yedi gün olacak. Emekliler olarak hafta ortası günlerinde özel durumların avantajlarını almanın keyfini ve ekonomik yararlarını deneyimleyebiliyoruz. Bizim gibi zamanı olanlara,  otellerin yatak ve kahvaltı bakımından sakin zamanları olduğundan daha iyi fiyatlar demek.  Kalabalığı, trafiği olduğu kadar çoğunlukla hafta sonu yapılması gerekenlere eşlik eden hummalı yoğunluğu da arkada bırakıyoruz.

Yaratıcı enerji. Zamanımı alacak değerli ilgi alanları bulmak ve sürdürmenin bana bağlı olduğunu öğreniyorum. Başka kimse benim takvimimi dolduramaz. Beynimi uyaran işle ilişkili anlar gitti. Zihinsel olarak keskin kalmayı umuyorsam dizginleri elime almak zorundayım.  Harika olan şey gidilecek çok yolun olduğu. Yaratıcılık bakımından yazmak, çizmek, inşa etmek ve yontmak için zaman var. Beyni çalıştıran eğlenceler bulmacalarda, oyunlarda ve çeşitli zihinsel mücadelelerde bulunabilir.  Bir dil öğrenebilir ya da tercih ettiğimiz bir kursa gidebiliriz.  Çok seçenek var, tercihlerimizi yapmak durumundayız.  Tam doğru karışımı bulmak uğraşmaya değer bir emeklilik taahhüdüdür.

Benim emeklilik yolculuğumun, erken aşamalarında, ancak ilk işaretleri olumlu. Zamanımı doldurmak için bu  müthiş özgürlükte en iyisini yapmak için çaba gerektiğini öğreniyorum.  Ama çaba göstermenin de değer olduğunu algılıyorum.  Zamanımı kullanma şeklini etkileyecek seçim yapma özgürlüğü  emekli olma konusunda kesinlikle en iyi şey.

The 3 Best Things About Being Retired

“Geçmiş bir önsözdür.”
~ Washington D.C.de Ulusal Arşiv önündeki bir levhadan