50’lerinde ve 60’larında Ne Giymeli Konusunda Bir Olgun Kadınlar Klavuzu

Olgun kadınlar özgün bir tarz geliştirmek  için günün pek çok modasından uzak kalmalı. Moda söner ancak tarz sonsuz olduğunu kanıtlamıştır.

Bir kadın 40 yaşın kötü tarafını devirdiğinde, moda yönünden bir tür belirsizliğe düştüğünde, uygun bir giyim bulmakta zorlanır, kendini kaybolmuş ya da unutulmuş hissedebilir. Moda trendlerinin çoğu otuzun doğru kısmına yönlenmiş görünüyor ve sonuç olarak da daha önce stil bakımından var olan güvenin kaybedilmesi kolaydır. Giysi alışverişi cesaret kırıcı olur.

Bununla birlikte olgunlukla yeni bir şıklık duygusu gelebilir. Bu yeni görünümleri denemek, klasik trendlere güvenmek ve kendine güveni geri getirecek kıyafetler giymek demektir.

Diğerlerinden Esinlenin

40, 50 ya da 60’lı yaşlardaki birinden esinlenmeye çalışın. Bu bir ünlü ya da arkadaş olabilir. Motivasyon geliştirmek için kadın magazinlerini kullanın. Hayran olduğunuz (benzer beden şekilli) kadınlar bulun ve ne giydiklerini not edin. 60’lı yaşlardaki Helen Mirren yetişkinler için poster kız olmakla ün kazandı ve birçok olgun kadına yeni bulmuş olduğu kendine özgü tarzıyla esin verdi.

Bir arkadaşın ya da bir stil danışmanının  yardımını alın ya da belirli yaş ve beden tiplerine  giyim  fikir  veren  özellikle  daha olgun kadınlara yönelik bir moda dergisi satın alın.

Bir Moda Kişiliği Bulun

Her kadın farklıdır. Yansıtacağınız moda kişiliğini hesaba katın. Amaç daha zeki, daha stil, daha renkli ve daha kadınsı görünmek mi? Bu kadının yaşam tarzıyla belirlenir ve şık, akıllı, gündelik ya da spor gibi parçaların tarzı anlamındadır.

Yaşlanan Bedenle Barış Yapın

Yaşlanan bedenle barış yapın ve onun hatalarını kabul etmeyi öğrenin. Beden şekline uygun olarak giyinmek bir kadının öğrenmesi gereken en önemli derslerden biridir. Diyete gerek olmadan sihirli bir şekilde yılları ve kiloları alır götürür.

Bir kadının saç ve cilt rengi yaşlandıkça değişir. Saç ve cilt tonunuza en iyi uyan özel renk gurubunu öğrenin. Olgun kadınlar gençlik dolu bir sıcaklık veren ve silueti daha ince gösteren mücevher benzeri renkleri giyebilir. Mor, mavi ve kırmızı gurubu renklere ait tonlar özellikle olgun kadınlar için şımartıcıdır.

Ters Kural

Geleneği kırın ve “ters” kuralı deneyin. Son yirmi yıldır bacaklarını pantolonlar içinde gizleyen bir kadın devrimci bir yeni görüntü için elbiseler ve etekler denemeli. Eğer son on yıl düz ayakkabılar giyerek geçmişse bir çift yüksek topuklu giyin ve kıyafetin görüntüsünü nasıl değiştirdiğini görün.

Daha Az Ama Daha İyi Giysiler Alın

Şimdi daha az ama daha iyi giysiler alma zamanı. Ucuz görünen daha düşük kaliteli giysiler almaktan çok iyi kaliteli kumaştan özel dikilmiş giysiler alın.  Alışverişe giderken pahallı görünebilen ama çok giyindiğinde ve uzun dayandığında her kuruşa değer alışverişleri düşünün.

50 ve ötesinde son moda trendlerinin hepsini  takip etmeye çalışmakla kazanılacak bir şey yoktur. Yaklaşık %70’i yatırım parçaları ve %30’u moda giyimlerin olduğu bir gardrop iyi bir orandır. Bazı modası geçmiş parçaları daha ısmarlama ve özgün bir görünüş için değiştirin.

Gardrobunuzun esas ürünleri ısmarlama pantolonlar, klasik bir beyaz gömlek her yere giyilebilen bir trençkot ve iyi kalite iyi oturan bir jean içermeli.

Aksesuarlarla Farklı Bir Tarz Yaratın

Aksesuarların gücünü hafife almayın. Eğer bütçe sıkıysa bazı tercih edilen eşarplarla, tablo gibi kolyelerle ya da kalite bir çantayla farklı bir görüntü yaratmak mümkündür. Bunlar aynı zamanda son moda trendleri (mevsimin renkleri vb.)  yansıtmak için de kullanılabilirler. Bir kadının yaşlandıkça beden şeklinin ne kadar değiştiği önemli değil,  kadın hiçbir zaman aksesuar kullanmak için çok şişman ya da çok zayıf değildir.

40’tan sonrası moda trendleri hakkında daha az, farklı bir tarz yaratma konusunda daha fazla düşünme zamanıdır. Coco Chanel’in gözlemlediği gibi “40’ta kadınlar gençliği zarafet, denge ve gizemli albeniyle değiştirirlerdi, o zamanlarda  zarar görmemiş olarak kalan bir evrim. Şimdi kendilerini gençlere karşı yalnızca gülünç olarak tanımlanabilecek savunmalarla ölçüyorlar.”

Gill Hart

How to Create a Signature Style after 40: An Older Woman’s Guide to What to Wear in Her 50s and 60s

 

 

 

“Ancak yaşlanan birisi yaşam hakkında tam ve uygun bir tasarıma sahip olur.”
~ Schopenhauer